Jump to content

Our Partners
living the best life..

[Stiri despre lume] - Florin Cîțu, urmărit penal. Primele declarații ale fostului premier după ce a ieșit de la DNA


Razzwan
 Share

Recommended Posts

image.jpeg.49a19d1f0b4f115d18ec0085f2354f28.jpeg

Florin Cîţu a stat în sediul DNA mai puţin de o jumătate de oră, el fiind chemat de procurori pentru a i se aduce la cunoştinţă că a fost pus sub acuzare pentru complicitate la abuz în serviciu. Prejudiciul în acest dosar este de peste 1 miliard de euro, potrivit procurorilor. 

„Ce pot să vă spun este că mi-am exercitat atribuţiile de prim-ministru cu respectarea legislaţiei în vigoare. Mai mult de atât nu pot să vă spun. (...) Acestea sunt declaraţiile pe care pot să le dau astăzi. (...) Dacă vă uitaţi la execuţia bugetară pe 2021 veţi vedea că execuţia este mai bună decât a fost estimată la începutul anului”, a declarat Florin Cîţu, la ieşire.

Întrebat dacă este vinovat sau nu, Florin Cîţu a răspuns: „Mi-am exercitat atribuţiile de prim-ministru, cu respectarea legislaţiei în vigoare. (...) Nu pot să discut despre dosar, pot doar să vă spun că tot ce am făcut atunci a fost cu respectarea legislaţiei în vigoare. (...) Adevărul o să iasă la suprafaţă în timpul acestei anchete”. 

Senatorul PNL a ajuns la sediul DNA în jurul orei 10:00. La sosire, el a refuzat să stea de vorbă cu jurnaliștii.

SURSA VIDEO

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...