Jump to content

Our Partners
living the best life..

De la un server CS la o prietenie faina


Negruu
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Las aici un articol pe care l-am scris tocmai in 2014 pe blogul personal, despre un fost server (nu mai exista de multi ani) care, sper sa inspire, sa dea idei, sa dea un impuls si sa placa. 🙂

 

Voi da copy-paste, dar cei care vor sa-l gaseasca in original, cu tot cu poze, pot intra pe linkul http://pruncu.ro/2014/02/03/de-la-un-server-cs-la-o-prietenie-faina/

 

Deci, copy-paste:

 

Scriu aceasta postare din doua motive:

  1. Sa arat celorlalti jucatori si mai ales owneri de server cs 1.6, ce inseamna sa ai un server public de calitate.
  2. Sa-mi arat aprecierea fata de niste necunoscuti de pe un server de counter-strike care mi-au devenit intr-un final prieteni buni.

DESPRE SERVER

Cel mai bun server pe care am jucat in toti acesti 10+ ani de counter-strike 1.6.

De ce zic ca-i cel mai bun ?… hai sa va povestesc…

Prima oara am intrat pe server cred ca prin 2005. Imi aduc aminte ca era full non-stop si stateam tot timpul o gramada de timp ca sa pot intra. Dar cand intram, clar ma distram!

Spre deosebire de serverele de astazi pe care de obicei ma umplu de nervi, fie din cauza jucatorilor fie din cauza adminilor, pe AWP era tot timpul distractie, ordine, disciplina, bun simt.

Cu ce era diferit ? simplu..

  1. Jocul era liber in limita bunului simt: Ct puteau face RUSH, Ts puteau face CAMP daca timpul le permitea.
  2. Nu se schimba harta abuziv si nici in toiul jocului: era o regula foarte stricta. se dadea votemap in ultimele 3 minute si se schimba la sfarsitul hartii.
  3. Nu se dadea rr dupa live: poate doar din greseala.
  4. Nu se admina abuziv.

Adminul era “ras” imediat ce persoana care il detine nu respecta regulile serverului, accesul reducandu-se la slot. Nu exista -1 in rang. Era sters direct ! Nu conta daca adminul era prieten sau ruda de gradul 1 cu ownerul. Regulile erau reguli.

Jocul era echilibrat. In primul rand, injuraturile erau permise in limita bunul simt, adica “plm, kkt, smf, etc.” erau permise atat timp cat nu erau adresate cuiva. “Sa moara mama, ce pm ai ba, ala e praf, ce tampit sunt” erau de asemenea acceptate.

 

Daca adminul era luat la rost de un jucator in genul “de ce i-ai dat ban, nuuuu live ca aveam 5-0, de ce llama/gag admine, scoate-i llama/gag lu’ Vasile” trebuia pur si simplu sa inghita in sec si sa explice frumos si politicos. De ce ? Pentru ca toti eram egali, fie ca aveam 10 ani sau 30, fie ca unul era cretin sau geniu. A avea admin pe AWP nu era echivalent cu a fi mai smecher.

Motivul este evident. Nu ii poti opri pe toti sa se exprime in felul asta dupa ce s-au obisnuit de ani de zile s-o faca si e clar ca deja a devenit o chestie pur instinctiva, plus ca si noi adminii mai injuram (pe admin chat). Daca adminul se simtea deranjat sau injuratura i se adresa lui, decizia ramanea la dispozitia lui si jucatorul era sanctionat “dupa gust”, in functie de admin.

Asta spre deosebire de majoritatea serverelor de astazi care parca’s conduse de CNA si admini care sufera de puterile acordate (prin criterii banale de genul ‘ore jucate pe server’) dand gag sau kick sau chiar ban pentru un amarat de “esti prost bai x”.

Pana in 2006 nu prea au fost oameni cu experienta serioasa in joc si administrare. Dar asta a contat mai putin. Pe acest server se punea mult pret pe bun simt, pe fair play, pe distractie. Nu existau figuranti si arfisti care sa injure sau care sa dea ban aiurea. Totul era bine organizat si atent urmarit in asa fel incat sa nu existe probleme. Toti playerii erau egali ! Nu conta daca esti owner, god, admin, slot sau simplu jucator. Toti primeau acelasi respect.

Majoritatea serverelor de astazi folosesc regulile si mesajele de avertisment inventate si folosite de noi, desi cu siguranta nu stiau de unde se trag. Da, noi am fost printre primele servere care au contribuit la dezvoltarea regulilor generale ale serverelor, si dupa noi s-au luat mai multe servere (ex. rambase, linkmania si altele mai mici). Iata cum arata cfg-ul meu in 2006. Seamana izbitor cu ce vedeti in alte parti, nu?

bind f1 “amx_tsay white Jocul este liber, va rugam, nu campati excesiv”
bind f2 “amx_tsay white Va rugam, nu folositi un limbaj jignitor/obscen. Llama/Gag/Ban”
bind f3 “amx_tsay white Llama/Gag, accepta-ti soarta si nu da retry.”
bind f4 “amx_tsay white Tero, da-te jos de pe casa/ din turn, te rog; nu e permis”
bind f5 “amx_tsay white Tero, cauta boNba sau te caut eu pe tine”
bind f6 “amx_tsay white Militiene, misca-te la bomba sau ti-o iei peste ochi”
bind f7 “amx_tsay white Spectatorii, IN or OUT, va rog”
bind f8 “amx_tsay white Jucatorii cu ping peste 100 sunt rugati sa revina mai tarziu”
bind “c” “messagemode amx_chat”

Noi nu aveam forum/site profesionist cum au altii de genul laleagane sau indungi. De ce ? Pentru ca noi nu ceream bani pentru admin sau alti privilegii, totul venea din buzunarul ownerului, care nu era nici miliardar nici copil de miliardar, ci un simplu om cu un job prost platit.

Am primit cadou o harta facuta special pentru serverul nostru, numita “de_base_awp” de map design-erul Joe_BlacK. Era o harta extraordinara, motiv pentru care a fost jucata pe multe alte servere desi pe peretii hartii erau banner-e cu adresa serverului nostru.

Noi am gazduit concursuri si mixuri cum rar se facea la vremea aceea in Romania, si chiar am avut jucatori adevarati din PGL care jucau aproape zilnic la noi.

Nu stiu daca am fost primii cu ideea, dar am fost printre primele servere care au facut intalniri de server, care au tinut din 2005 pana in 2010 !

Haide’ ma, pai ne miscam si noi mai cu talent?

Intalnire intre jucatorii serverului awp, pe data de 28 Mai 2006, ora 14:00 (Duminica) la prima terasa de la intrarea in parcul Tineretului, pe stanga (aprox 1 min de mers pe jos/calare).

Intrarea in parc e in diagonala statiei de metrou Tineretului, liceul Gheorghe Sincai fiind pe partea cealalta, un Mega Image in diagonala.

P-acolo trec autobuzele 313 (se duce spre Cinema Cultural, are capatul in fundul B-dului Metalurgiei) si 381 (capetele de linie in P-ta Victoriei si P-ta Resita) si de asemenea tramvaiul 23 (vine dinspre Giurgiului, P-ta Progresul, Eroii Revolutiei ..), cel putin. Si metroul, evident. Mai trec si taxiuri  .

Scopul? Bere, barfe, bere si discutii academice despre bere si Counter-Strike, bere, cico si suc plus incasatul birului pe acces, incaltea ridicarea premiului special. Detalii la www.dataviitoarevinesipremiul.com  .
Si inca ceva, unul dintre teluri este si agatarea chelneritei pe care a ratat-o tot sv-ul acum o luna  . Nu ii spuneti lu’ nevasta-mea ca m-a belit si nu imi mai da de mancare 3 zile in pm  .

Hai confirmarile, cine vine? Confirmati-va aici pe forum, sa vada tot poporul cine vine si cine nu.
Daca nu ne strangem cat 2 echipe de fotbal, admin_banip 0.0.0.0 se-ntampla  .

Deci, e prima terasa pe stanga, cum intri in parc, e exact langa chestia aia pe care sar copii, salteaua aia .. nu poti rata ditamai terasa plus ca eu sunt inconfundabil. Vin cu un turban cu Steaua pe cap si un catel .

DESPRE COMUNITATE

Asa am avut ocazia sa intalnesc niste oameni (baieti SI FETE!) exceptionali cu care am pastrat o prietenie din 2005 pana acum in 2014. Cu totii ne-am ajutat reciproc in toti acesti ani, incepand cu ajutor moral in vremuri grele pana la imprumut de bani, ajutor tehnic pt diverse programe sau reparari computer gratis, etc.

Pe langa intalnirile de server lunare, noi cei care eram mai apropiati (desi ne cunosteam tot de pe server) ne vedeam mai des. Fie mergeam la unul acasa si jucam cs impreuna, fie mergeam in club sa dansam, fie faceam revelionul impreuna.

Poate unii jucatori de pe acest server vor citi aceasta postare si nu vor stii cine a scris-o. Pai… va saluta 2D-Gorillaz/VeritaSaga/Sonnelion/Nicoletaaaaaaaa/Andreea Marin/cdT | Negruu/sanatate!/ce alt nickname mai foloseam p-atunci !…

si ii saluta in special pe:

cdT | da_Freaking (owner)

cdT | Danxp (co-owner)

cdT | PapuriK

cdT | H

cdT | Bulyg@

cdT | yoz

cdT | Boaca

cdT | Cinevaa

cdT | Ch3lu

k3nz0

m@rc00

dTr/Destroyer

correct_mastert0m

anda

SL_55_AMG

Seik0

SmooTh

Jade

Beetlejuice

dS | Rapt0r

crist1

creative

Patri

gucci

3seconds

deadmau5

Muad’Dib

Unq Johnny

Tezeu

Wembley

Str82Hell

(pe cine dracu am uitat ?! adauga in commentariu :D)

  • Like 2
  • Love you 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Emotionant,frumos te pup boss:D

hkoWl7I.jpeg.92cb5b439b5423a4d9c6d601d67be80f.jpeg

Incearca sa fi mai bun in fiecare zi😇😈😎

        Semnat: Teo the killer

   Nume Cs: NFS Legend|Teo the killer

      Whatsapp: 0720481458

     Youtube music playlist: Click (new update every day,week)

Cand pun ochi pe luneta curat tot de pe planeta😈😇😎

Visit GameTracker.com for the latest game server information!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

doresc sa te felicit tocmai ce ai facuto pe profa mea de engleza si matematica la scris  in toti 8-9 ani ai mei de scoala sau cati o ai avea nu am vazut o persoana sa imi intreaca tezele si tabla plina de informatii ( Evident ca folositoare la ceva in viata cand muncesti la un depozit doamne fereste ). Deci pe mine ma ai uimit iti trimit 5 lei pentru toate chestuniile in care am citit doar 5% ca restu de 95 ma au emotionat de ma pedepsit mama 3 luni fara telefon pentru hohotele de plans facandule de fericire ca pot sa imi bat joc de profele mele uluitor de minunate ( profesioniste in arta cs ului 1.6 prin exemplu : nici nu a stie sa arunce arma, 200 iq) evident ca dansa o sa se supere si o sa imi scada nota la purtare prin inteligenta ei foarte avansata prin simplu fapt ca ne pune pe noi la ore de chin prin gasirea x ului in radicale peste patrate eu gandindu ma cum sa mai fac rost de niste like uri pe global elite.. evident ca votarea servererol este exclusa de importanta mi-am facut chiar si un propiu challenge in care sa il bat pe domnul @iguana la votarea serverului NORD :) doamne ajuta de craciun sa fac chestia asta.. infine sa nu lungim vorba abea am zis 2 cuvinte si ma simt ca si cum asfi zis 100, tot ce conteaza este ca TU domnule gmail prin care nu il pot gasi sa ii multumesc mi-a luminat ochii si privire o viata frumoasa sa aveti 😘 

Edited by shaman
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, shaman said:

doresc sa te felicit tocmai ce ai facuto pe profa mea de engleza si matematica la scris  in toti 8-9 ani ai mei de scoala sau cati o ai avea nu am vazut o persoana sa imi intreaca tezele si tabla plina de informatii ( Evident ca folositoare la ceva in viata cand muncesti la un depozit doamne fereste ). Deci pe mine ma ai uimit iti trimit 5 lei pentru toate chestuniile in care am citit doar 5% ca restu de 95 ma au emotionat de ma pedepsit mama 3 luni fara telefon pentru hohotele de plans facandule de fericire ca pot sa imi bat joc de profele mele uluitor de minunate ( profesioniste in arta cs ului 1.6 prin exemplu : nici nu a stie sa arunce arma, 200 iq) evident ca dansa o sa se supere si o sa imi scada nota la purtare prin inteligenta ei foarte avansata prin simplu fapt ca ne pune pe noi la ore de chin prin gasirea x ului in radicale peste patrate eu gandindu ma cum sa mai fac rost de niste like uri pe global elite.. evident ca votarea servererol este exclusa de importanta mi-am facut chiar si un propiu challenge in care sa il bat pe domnul @iguana la votarea serverului NORD 🙂 doamne ajuta de craciun sa fac chestia asta.. infine sa nu lungim vorba abea am zis 2 cuvinte si ma simt ca si cum asfi zis 100, tot ce conteaza este ca TU domnule gmail prin care nu il pot gasi sa ii multumesc mi-a luminat ochii si privire o viata frumoasa sa aveti 😘 

Scuza-ma dar habar n-am ce vrei sa spui.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...