Jump to content

Our Partners
living the best life..

[Istorie] INFOGRAFIC INTERACTIV | Cum a evoluat PIB-ul României într-un secol și jumătate. ”Înainte” nu era deloc mai bine


Shelby
 Share

Recommended Posts

53c7aa4ab578fba0ba1fc35a2a0916b3-1063x560-00-86.thumb.jpg.d22fc05b79f0f9cd5c62394567649ebd.jpg

Persistă în România un mit al unei ”epoci de aur”, fie că vorbim de cea interbelică sau de cea comunistă, epocă la nivelul căreia România de azi nu ar reuși să se ridice. Dincolo de faptul că acest mit alimentează mișcări extremiste, fie ele de dreapta sau de stânga, datele economice arată exact opusul: ”epoca de aur” e acum, nu undeva în trecut. Dat fiind că populația și suprafața țării au variat substanțial în ultimul secol și jumătate, am ales ca indicator Produsul Intern Brut pe cap de locuitor. PIB-ul României sub regi este dificil de estimat, dat fiind că indicatorul a fost introdus de ONU abia în 1953, dar nu imposibil. Probabil cea mai prestigioasă metodă de calcul este cea a economistului britanic Angus Maddison, considerată și în prezent ca o referință. Ea se bazează pe dolari internaționali (o valută artificială care se raportează la puterea de cumpărare). Calculele lui Maddison și ale discipolilor săi (economistul britanic a murit în 2010) arată că PIB-ul s-a dublat de la 344 de dolari internaționali/cap de locuitor în timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza până la peste 700 de dolari înaintea Primul Război Mondial. Perioada interbelică nu a marcat o creștere reală, abia după Al Doilea Război Mondial trecând de 1.000 de dolari/cap de locuitor. La sfârșitul perioadei comuniste se ajunsese la 6.000 de dolari, iar în 2018 eram la peste 20.000. Extrapolând, azi am fi pe la 24.000 de dolari internaționali/cap de locuitor – de 4 ori mai mult decât la finalul regimului comunist și de 24 de ori mai mult decât în ”epoca de aur” a României Mari. Ca termen de comparație, am introdus în grafic și trei economii din regiune pe care anul acesta le-am depășit ca nivel al PIB pe cap de locuitor – o spun datele Băncii Mondiale, nu noi) - deși de-a lungul istoriei au fost mult peste România. Este vorba despre Ungaria, Grecia și Rusia (pentru perioada dinainte de 1991 am folosit datele pentru Imperiul Țarist, RSFSR și apoi URSS).

peaky-blinders-saison-6-le-showrunner-evoque-labsence-de-tommy.thumb.jpg.4833d53c80e654889f592944fd3714f1.jpg

[ x ] Those of you who are last will soon be first. And those of you who are oppressed will rise up. [ x ]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...