Jump to content

Our Partners
living the best life..

(Stiri IT) O platforma cu DDR5 chiar nu mai este scumpa


Shelby
 Share

Recommended Posts

Photo-13_12.2023-23-04-44-1536x1152.thumb.jpg.5ff895ed22f4c887e45008027fda847e.jpg

Spun asta deoarece m-am uitat peste preturile de la PC Garage, site-ul unde eu imi fac des configuratii si comand tot ce inseamna componente hardware. Rar mai folosesc ITDirect sau eMAG. Asadar, ieri am deci sa-mi schimb sistemul si sa fac unul complet alb. O sa va vorbesc despre el intr-un alt articol pentru ca mi se pare interesant. Pana atunci vreau sa va arat altceva.

Daca iti faci un calculator nou iti recomand sa treci direct pe DDR5. Cea mai accesibila optiune mi se pare Intel, dar nu si cea mai buna. Prefer in continuare AMD-ul fiind mai stabil si mai usor de lucrat cu el. Este fix parerea mea dupa ce am lucrat si cu AMD si cu Intel.

Asadar, o platforma noua cu DDR5 inseamna sa ai o placa de baza compatibila si un procesor la fel de compatibil. Intel a oferit suport DDR5 inca de la generatia 12 cand si eu am decis sa renunt la AMD si sa trec pe o platforma complet noua. Nu este deloc scump tinand cont ca un iPhone sau un S23 Ultra este mai scump de atat. Este un calculator modern, performant si rational. Nu am pus componente scumpe doar de dragul lor. Nu am pus RAMI scumpi doar ca scrie pe ei X brand. Am ales fix ce este nevoie, ce stiu ca este bun si fiabil. Fitele se platesc, dar nu sunt bune.

Sigur, fiecare poate sa-si aleaga ce carcasa vrea. Puteti pune un SSD mai mare sau o sursa mai puternica sau de la un brand mai serios. Lucrurile astea se pot schimba dupa preferinte. Placa de baza suporta si procesoarele din seria 14, deci un upgrade se poate face in viitor.

Ce parere aveti? Merita un sistem DDR5 daca il faceti de la zero? Eu spun ca da.

peaky-blinders-saison-6-le-showrunner-evoque-labsence-de-tommy.thumb.jpg.4833d53c80e654889f592944fd3714f1.jpg

[ x ] Those of you who are last will soon be first. And those of you who are oppressed will rise up. [ x ]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...